Atrakcje

ATRAKCJE W POBLIŻU STADNINI KONI

Bazylika Mniejsza

pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Węgrowie to niezwykle cenny zabytek i najstarszy budynek w mieście. Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele pochodzi z 1414 r. Wewnątrz znajduje się unikalny zespół fresków pędzla Michała Anioła Palloniego, niesamowity obraz „Taniec Śmierci” z XVII w., a w zakrystii znajduje się owiane legendą lustro słynnego maga Twardowskiego.

W pobliżu naszej Stadnini znajdą Państwo również wiele innych, bardzo interesujących atrakcji, bez wątpienia wartych zobaczenia i zwiedzenia. Część z nich można uznać za zabytki, część została odrestaurowana i otwarta dla turystów.

Spływ kajakowy

W pobliżu jest rzeka Liwiec na której organizowane są spływy kajakowe.

Alpakowo

Niedaleko naszej Stadniny znajduje się hodowla alpak – w miejscowości Bujenka.

Pałac Ossolińskich

Pałac w Sterdyni. Wybudowany w końcu XVII w., w którym do II wojny światowej mieszkali Krasińscy. Po wojnie była tam szkoła, a następnie dom Związku Kompozytorów Polskich. Potem bardzo długo był opustoszały. Na szczęście po remoncie przeprowadzonym przez nowego właściciela pałac odzyskał świetność i funkcjonuje jako hotel, restauracja i miejsce konferencji.

Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego

Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego w Sokołowie Podlaskim – to placówka edukacyjno historyczno-kulturalna, która pozwala na poznanie dziedzictwa tych ziem. Można tam poznać historię szlaku, poszczególnych miejscowości przez które przebiegał oraz najważniejsze postacie. A tam znaleźć m.in. stanowisko multimedialne, prezentujące jak wyglądał strój podlaski i kuchnia tego regionu. Największym zainteresowaniem cieszy się postać podróżnika z XVII w. Georga Forstera, który jadąc gościńcem do Wilna zatrzymał się w Sokołowie Podlaskim.

Szlak Unitów Sokołowskich

Szlak Unitów Sokołowskich zaczyna się w Sokołowie Podlaskim w miejscu gdzie dawniej stała ich cerkiew. Prowadzi do miejscowości, w których zachowały się piękne świątynie unickie: Rogów, Szkopy, Sawice, Gródek, Seroczyn, Grodzisk. Podróż kończy się na sokołowskim cmentarzu przy grobie ks. Leona Zatkalika, ostatniego unickiego duchownego.

W latach 30-tych XX w. tereny, na których położona jest stadnina i drewniany dworek, był w rękach rodu Kuszelów. Po śmierci właścicieli przejął je Żyd Siuler, który rozprzedał ziemię okolicznym rolnikom, a drewniany dworek w 1944 r. przekształcono w szkołę, która funkcjonowała do 1976 r. Potem przez kilkanaście lat stała opuszczona i służyła jako szkolne magazyny. W latach ’90 zakupili budynek obecni właściciele. Do dzisiaj jeszcze przy stawianiu własnych budynków natrafiają na cegły i kamienie ze starych zabudowań dworskich.

Inną ciekawostką jest odnalezienie obrazu El Greco na plebanii parafii w Kosowie Lackim 5 km od Nowej Wsi. Obraz Ekstaza Św. Franciszka wisiał w Kosowie ok. 40 lat. Był podarunkiem imieninowym dla proboszcza Franciszka Dąbrowskiego. W 1964 r. został odkryty i rozpoznany przez dwie badaczki z Instytutu PAN. Obecnie obraz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlach.

Zapytaj o wolny termin!

Stadnina koni Aneta Rybarczyk
Nowa Wieś 58c
08-330 Kosów lacki

NIP: 5211522212
REGON: 142025837

660 725 481
660 725 462

konie@stadninamazowsze.pl